În pofida piedicilor, greutăților şi obstacolelor, a fost depăşită şi ultima barieră în procesul de lungă durată privind înregistrarea UNIUNII ROMÂNILOR DIN SERBIA (URS) la Agenția pentru Registrele Econimice de la Belgrad. Agenția pentru Registrele Economice a emis Decizia pe 24 martie 2017, unde este specificat că asociația URS cu sediul central la Bor se înscrie în registrul asociaților din Serbia şi este reprezentată de preşedintele Alexandar Najdanovici și vicepreşedintele Dr Dorinel Stan.
Ziua de 1 Decembrie 2016, va rămâne în memoria colectivă a românilor din Serbia, reprezintă un act istoric prilejuit de Unirea celor mai importante şi reprezentative asociații româneşti din Timoc şi Voivodina, într-o alianță unica românească – UNIUNEA ROMÂNILOR DIN SERBIA (URS). Amintim organizațiile care au fondat URS-ul şi înfăptuit Unirea frățească: Românii Independenți din Serbia, Renaşterea Românilor din Serbia, Asociația Uniunea Românilor, Asociația Familia, Asociația Banatica, Inițiativa Românilor din Serbia, Centrul Cultural Infirmativ al Românilor, Uniunea Românilor din Serbia „Dunărea”, K.U.D. „Aleksa Nikolici”, Asociația pentru Tradiție şi Cultura Românilor „Dunărea”, Asociația Cadrelor didactice de Etnie Română şi Asociația Curcubeul.
La asocierea Uniunea Românilor din Serbia pot adera şi alte organizații cu prefix românesc. URS-ul se bazează pe elementul strict românesc (nu pe elementele distructive ale organizaților valahe), păstrarea şi afirmarea filonului românesc pe întreg teritoriul Serbiei. Uniunea Românilor din Serbia va lua poziții ferme şi va recurge la o strategie decisivă în complexitatea dualismului românesc în Timoc şi Voivodina. O singură voce românească pe întreg teritoriul Serbiei – URS-ul va stopa procesul de înființare permanentă a diverselor organizații, congrese în sudul Dunării, care au drept scop fragmentarea şi slăbirea forței de coeziune a românilor din Serbia. URS-ul apără şi reprezintă interesele majore româneşti din Serbia, reuneşte asociațiile de pe înteg teritoriul Serbiei cu accentul pe colaborarea cu autoritațile din Patria Mamă. Primul factor al relației URS-ului cu România este corpul diplomatic românesc din Serbia şi instituțile abilitate cu românii de pretutindeni.
Mulțumim tuturor celor care ne-au sprijinit, susținut şi nu au cedat presiunilor, pentru că constituirea URS-ului este un act istoric – alianța unica românească în Serbia.
Bor, 24 martie 2017
Biroul de presa URS
More in:Activități RIS
O nouă carte la Editura RIS – Roadele Învierii
Editura Românii Independenți din Serbia din Vârșeț a scos de sub tipar lucrări și studii ...
Decernarea festivă a premiilor Festivalului „Dor de primăvară, dor de Eminescu”
Cinstind tinerele talente și diversitatea creaţiei Decernarea festivă a premiilor Festivalului „Dor de primăvară, dor ...
Festivalul Copiilor „Dor de primăvară, dor de Eminescu” – Sân-Mihai 2024 – decizia juriului
În baza regulamentului și punctajului, juriul de specialitate al Festivalului Copiilor/ Primăverii ,,Dor de primăvară, ...
Festivalul ,,Dor de primăvară, dor de Eminescu” – un mozaic cultural de o frumusețe și autenticitate deosebită
Eminescu-i primăvară, Eminescu-i primăvară… Prin versuri rostite s-au deschis porțile către universul nemuritor al luceafărului ...