![](https://ris.org.rs/wp-content/uploads/2015/05/dans1-600x400.jpg)
În fața primăriei din Vârșeț, 480 de elevi din clasele finale ale școlilor medii din localitate au participat la tradiționalul bal. Pe cei prezenți, participanții, rudele lor și prietenii care s-au adunat pentru a viziona acest eveniment distractiv, a salutat Vladimir Stanojev, consilier local, care a subliniat faptul că în acest an Vârșețul are un număr record de absolvenți.
Comuna Vârșeț a inclus acest dans tradițional care se practică în întreaga Europa în agenda activităților înainte cu opt ani fiind și sponsorul principal.